A húsz tagcéget tömörítő KEXPORT Klaszter és a KSZGYSZ első közös rendezvényeként került sor 2015. május 20-án a „Vállalkozások külpiacra jutását segítő hazai és nemzetközi pályázati lehetőségek” c. konferenciára. A konferencia átfogó képet kívánt adni a környezet-és vízipari vállalkozásoknak a külpiacra jutásukat és exportjuk növelését segítő, 2015-től megnyíló hazai és nemzetközi pályázati lehetőségekről, és hasznos tanácsokkal szolgálni a sikeres pályázáshoz.
A konferencián az NGM, a Miniszterelnökség és az NKFIH támogatási programokért felelős munkatársai részletesen bemutatták a 2015-ben kiírásra kerülő, EU támogatási forrásokból finanszírozható pályázati kereteket, a 2014-2020-as időszak támogatási témaköreit, általános pályázati feltételeit, a pályázható támogatási összegeket és támogatási intenzitást.
Keller Péter főosztályvezető-helyettes, az NGM Nemzetközi és Klaszter Osztályának vezetője ismertette a GINOP 8 prioritási tengelyét és az ezek közötti forrásmegosztást, az egyes prioritásokon belül támogatható intézkedéseket, célokat és célcsoportokat. A megjelenő felhívásokkal kapcsolatos információk a http://www.palyazat.gov.hu oldalon érhetők el.
Hegyesi Béla, az NGM Területfejlesztési Tervezési Főosztályának munkatársa az Európai Területi Együttműködés keretében hazánkat érintő Duna Transznacionális Program, Közép-Európa Transznacionális Program és Interreg Europe Program keretében megnyíló pályázati lehetőségekről adott tájékoztatást. A nemzetközi partnerségben pályázható felhívásokról és az egyes programokról a következő oldalakon lehet tájékozódni:
http://www.southeast-europe.net/en/about_see/danubeprogramme/, http://www.central2020.eu/, http://www.interreg4c.eu/interreg-europe/. A 7 határon átnyúló együttműködési (CBC) programot (Magyarország–Ausztria, –Horvátország, –Románia, –Szerbia –Szlovákia, –Szlovénia és –Románia/Szlovákia/Ukrajna) Hossó Fruzsina Stella, a Miniszterelnökség programirányító munkatársa mutatta be. A két-, illetve négyoldalú projektekre a határmenti megyékből lehet majd pályázni, várhatóan 2015 végétől, 2016 elejétől. Információkhoz a következő oldalon lehet jutni: http://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg.
Az EU-nál közvetlenül pályázható, 2014 elejétől működő Horizont 2020 innovációs program környezetvédelmi vonatkozásait és eddigi tapasztalatait Divinyi Ágnes, az NKFIH munkatársa mutatta be, kitérve az EUROSTARS és ECSEL támogatási lehetőségekre is. A pályázás feltételeiről, az elbírálás szempontjairól és gyakorlati tapasztalatairól beszélt Irk Attila, a Green Carpathia Kft. ügyvezető igazgatója is. A pályázatok megvalósításának finanszírozhatóságáról, külső források bevonásának lehetőségeiről tartott előadást Bilek Péter, a Central European Investment Services (CEIS) vezető tanácsadója.
A konferencia résztvevői számos gyakorlati kérdéssel és a kiírások, illetve feltételek pontosítási igényeivel fordultak az előadókhoz, akik derekasan állták a sarat, köszönettel vették az építő jellegű javaslatokat és megígérték, hogy utánanéznek a felvetett kérdések megoldási lehetőségeinek.
Az előadások anyaga teljes egészében megtekinthető a http://kexport.eu/esemenyek/... címen. A konferencia időszerűségét mutatja, hogy a GINOP-1.3.1-15 KKV-k piaci megjelenésének támogatása című pályázati felhívás még aznap kihirdetésre került.