A KEXPORT Klaszter 2011-ben alakult 14 taggal a környezetipari exporttevékenység hatékony támogatása érdekében, a klaszter tagok száma jelenleg 26.
A klaszter stratégiai célja, hogy új üzleti lehetőségeket teremtsen, szektorközi együttműködések ösztönzésével, közös nemzetközi termék- és szolgáltatás marketinggel és piackutatással külföldi együttműködési lehetőségeket tárjon fel, közös projekteket generáljon.
A klaszter tagvállalatai stabil szakmai és gazdálkodási múlttal rendelkező, fejlődőképes vállalkozások, melyek a klasztermenedzsment szervezet által a klasztertagoknak nyújtott szolgáltatások minőségi színvonalának emelésével és ezáltal a nemzetközi piacra jutás elősegítésével kívánják javítani versenyképességüket.
Tevékenységek
A KEXPORT Klaszter tagjainak profilja lefedi a környezetvédelem szinte minden szegmensét, ezáltal a Klaszter több, környezetvédelmi szakterületet érintő problémára nyújt komplex megoldást:
- alumínium dobozok begyűjtése és újrahasznosítása
- csővezetékek feltárás nélküli felújítása
- hulladékgazdálkodás
- egyedi szennyvízkezelés
- ipari szennyvízkezelés
- kármentesítés, talaj-, talajvíztisztítás
- környezetvédelmi auditok és hatástanulmányok készítése
- környezetvédelmi mérés és mintavétel
- környezetvédelmi tanácsadás és projekt fejlesztés
- laboratóriumi vizsgálatok
- légtisztítás, szagtalanítás, ventilláció
- műanyag, alumínium, elektronikai hulladék újrahasznosítása
- vizi közmű építés és felújítás, mikrobiológiai vízvizsgálat
- vízellátó hálózatok veszteségmérése
A klaszter tagjai számára a legfontosabb célterület a Balkán-régió, Románia, Lengyelország, Németország, továbbá a FÁK-országok és a Távol-Kelet.
A klasztertagok vállalják környezetvédelmi projektek megtervezését, kivitelezését a külpiacokon helyi és más külföldi szereplőkkel. A klasztertagok szerteágazó tapasztalattal rendelkeznek a környezet- és vízipar minden szegmensében, a napi kivitelezési munkák mellett innovációs fejlesztésekkel is foglalkoznak.
A tagvállalatok hangsúlyt fektetnek a know-how-k, szabadalmak, ipari oltalmak bemutatására is, jelenleg 15 iparjogvédelmi oltalommal rendelkeznek a klaszter tagjai, emellett számos európai uniós K+F+I projektet valósítottak vagy valósítanak meg.
A KEXPORT Klaszter széleskörű belföldi és nemzetközi kapcsolatai felhasználásával nyitott az együttműködésre kül- és belföldön egyaránt, közös hazai és nemzetközi pályázatokon és projekteken való részvételre.